
Det svenska EURAXESS-nätverket består lärosäten och några myndigheter.
Nätverket är öppet för alla lärosäten och forskningsinstitut som önskar delta, både de som undertecknat Declaration of Commitment (DoC) och de som ännu inte gjort det. Målet är att nätverket fortsatt ska vara öppet, men både utökas och breddas med fler yrkeskategorier och fler aktörer.
Inom nätverket diskuteras problem, hinder och lösningar för att förbättra forskares förutsättningar, i Sverige såväl som inom Europa och globalt. På nätverksmötena presenteras rapporter från möten, konferenser, studiebesök och andra aktiviteter, i syfte att sprida kunskap, erfarenheter och goda exempel till alla inom nätverket. Arbetsgrupper fokuserar på aktuella problem och samlar kommentarer från nätverket vid kontakt med myndigheter gällande t ex migrationsfrågor och socialförsäkring.
Hur kommer mitt lärosäte med i EURAXESS?
- Lärosätet kan vara del av det svenska nätverket och få information samt delta i nätverksmöten. Mejla kontaktuppgifter till projektledarna för EURAXESS Nätverksprojekt welcomeservices@gu.se för att komma med i nätverket.
- Lärosätet kan formalisera sin medverkan genom att signera declaration_of_commitment.pdf (543.37 KB) som EURAXESS Support Centre (ESC). Kontakta projektledarna för EURAXESS Nätverksprojekt welcomeservices@gu.se för mer information. De som är ESC ingår i en projektgrupp inom det svenska nätverket och för dialog med samt stöttar projektledningen. ESCs erbjuds också deltagande i kurser, konferenser och seminarier arrangerade av Kommissionen samt kan söka medel för studieresor inom EURAXESS.
- Universitetet kan dessutom ansluta sig till EU:s personalpolitik och få utmärkelsen ”HR Excellence in Research”. Det betyder att universitetet utvärderats och godkänts av EU-kommissionen för genomförd implementering av Europeiska stadgan för forskare och Riktlinjer för rekrytering av forskare. Läs mera om HRS4R for Swedish Research Institutions
De svenska lärosäten som är EURAXESS Support Centres syns på EURAXESS portal.
För kommande aktiviteter inom nätverket, se fliken Aktuellt ovan.
Publicera jobb på EURAXESS
Alla kan publicera jobb på och söka i CV-databasen på den europeiska portalen (forskare kan lägga in sin CV här).
Welcome Services vid Göteborgs universitet samordnar nätverket genom EURAXESS nätverksprojekt 2018-2022. Projektet finansieras av Vinnova.
Syfte och mål
Syftet med EURAXESS Nätverksprojekt är att göra de aktuella frågorna inom det europeiska EURAXESS-nätverket synliga i Sverige, och att det svenska nätverket ska breddas, utökas och utvecklas.
Målet är att antalet aktiva medlemmar i det svenska nätverket ska öka och breddas med fler yrkeskategorier och aktörer. Nyttjandet av den svenska portalen ska öka och vara ett gott stöd för såväl den mobila forskaren som mottagande institution. Att Welcome Services delar rollen som BHO ska göra att aktuella frågor inom stöd för forskarmobilitet förs mellan nationell och europeisk nivå.
Förväntade effekter och resultat
Projektets aktiviteter förväntas öka synligheten för Sverige som forskningsnation och förbättra stödet för forskarmobilitet. Portalen kommer att vara ett verktyg som bidrar till ökad synlighet för aktiva lärosäten och andra aktörer samt en viktig informationskälla. Ett resultat av projektet förväntas bli att nätverket utökas och breddas med fler yrkeskategorier och aktörer samt att trafiken på portalen ökar. Information om vad som diskuteras och vilka frågor som prioriteras på den europeiska nivån ska delges det svenska nätverket och andra instanser som berörs av frågorna.
Planerat upplägg och genomförande
Welcome Services ska arbeta för att öka intresset för EURAXESS på nationell nivå samt ansvara för samordning av det svenska nätverket.
Welcome Services ska ansvara för den svenska EURAXESS-portalen, vilken ska fungera som en central informationskälla om Sverige som forskningsnation där aktiva lärosäten och andra aktörer presenteras liksom lediga forskningstjänster och finansieringsmöjligheter.
BHO-funktionen i Sverige är genom detta projekt delad, där Welcome Services ska delta i möten, konferenser och studiebesök på europeisk nivå, med uppgift att bevaka aktuella frågor.
Aktiviteter 2022
Öppet möte med det svenska nätverkets Migrationsgrupp, 11 maj kl 13-14.
Gruppen bjuder in till samtal om aktuella frågor och erfarenhetsbyte kring olika tillstånd.
Målgrupp: administrativ personal som arbetar med internationella medarbetare.
Vill du ha länk till mötet? Kontakta Birgitta
Vi bjuder in till ett digitalt nätverksmöte den 8 juni kl 10.00-11.30.
Preliminär agenda:
- Nätverksprojektet och fortsättning efter 2022
- Nordiska konferensen, preliminärt under hösten 2022 (ej i augusti). Vi hoppas kunna ge ett datum på mötet.
- Arbetsgrupperna och initiativen inom nätverket – rapportering
- Nya arbetsgrupper?
- EURAXESS konferens i Nantes. Presentation från workshoppar och återkoppling från deltagarna
- Övriga frågor
Anmälan via denna länk senast 7 juni.
Svenska ESC:s träffade Vinnova för att fortsätta diskussionen om det nya Euraxess-projektet som ska starta 2023.
Genomförda aktiviteter 2021
28 oktober kl 10.30-11.30 via Zoom.
Preliminärt innehåll
EURAXESS Europa
- Organisation
- Uppdrag
- Verksamhet
- Webbportal
EURAXESS Sverige
- Det svenska nätverket
- EURAXESS för universitetet som arbetsgivare
- EURAXESS för forskaren
- Webbportal
Agenda
- Inledning
- EURAXESS
- Nätverksprojektet
- Nordisk konferens på Island maj 2022
- Rapporter från arbetsgrupper och initiativ inom nätverket
- Digital information/filmer
- Dual career and spouse support
- Migrationsfrågor
- Behovet av nya arbetsgrupper eller initiativ
- Information från Migrationsverket ang förändringar i utlänningslagen
- Presentation
- Frågor från nätverket
Preliminär agenda:
1. Presentationsrunda
2. Nätverksprojektet – kort uppdatering
3. Arbetsgrupperna och initiativen inom nätverket, rapporter
- Migrationsfrågor
- Digital information/filmer
- Dual career and spouse support
- Forskare från EU på stipendium och svårigheter med socialförsäkring
- HRS4R – grupp i Teams och delad information
- Oklarheter angående Posted Workers Act
- Karriärcoachning
4. Aktuella frågor att diskutera. Vi har fått in följande förslag till diskussioner:
- Hur arbetar man konsekvent på lärosätet med migrationsfrågor samt socialförsäkring/Försäkringskassan?
- Forskares psykiska ohälsa. Hur tacklar vi detta på lärosätena?
5. Övrigt
Genomförda aktiviteter 2020
Nätverksmöte på Linnéuniversitetet 20-21 april ställdes in pga det nya Coronaviruset. Webbmöte genomfördes i stället.
Agenda
Aktuell information från EURAXESS
Planer för 2020
Fokusfrågor för det svenska nätverket
HRS4R – en uppdatering
Den svenska Euraxess-portalen
Aktiv medlem som Euraxess Centre (ESC) – Declaration of Commitment
Rapporter från studiebesök
- Therese Lindkvist, LiU – University of Vienna: Career Development of PhDs and Early Postdocs
- Fanni Faegersten, LU – REALISE-projektets konferens om personalmobilitet
Kort rapportering från arbetsgrupper
- Migrationsfrågor
- Digital information
Den planerade informationsdagen i Lund gjordes om till webbinarium pga det nya Coronaviruset
Ett "Share-all meeting” med tema: Karriärutveckling inom och utanför akademin, inom och utanför Sverige.
Del 1. Inspirationsföreläsning av LUs leverantör av onlineutbildningar och karriärprogram på nätet för dels doktorander, dels personer i postdoktorala positioner.
Del 2. Utbyte av erfarenheter och tankar kring karriärutvecklingsaktiviteter.
Konferensen planeras till maj 2021.
Att inspirera och interagera inför ett långt sommaruppehåll, under en lång pandemi.
Lotta Rosenfeldt och Lynessa Hansson från KTH relocation berättar om hur de arbetar med Instagram och nyhetsbrev för att informera och hålla kontakten med forskarna.
Agenda
1. Presentationsrunda och rapport från respektive lärosäte
2. Aktuell information från EURAXESS
3. Arbetsgrupper och initiativ
a.Migrationsfrågor – uppdatering av läget, regler och rekommendationer
b.Digital information – presentation av den nya filmen om EURAXESS Sverige
c.Europeiska forskare på stipendium och svårigheter med socialförsäkring
d.HRS4R – grupp i Teams och delad information
e.Stöd till medföljande
Diskussion om formerna för fortsatta arbetsgrupper
4. Övrigt
5. Nästa möte
Priya Eklund från Linköpings universitet berättar om hur de arbetar med poddar för att nå ut med information till de internationella forskarna.
Genomförda aktiviteter 2019
Onsdag 27 mars
Introduktion och presentationsrunda
Örebro universitet
- Vicerektor för internationalisering presenterar Örebro universitet och internationaliseringsarbetet
- Presentation av rekrytering/mottagande vid OrU med konkret exempel
Arbetsgrupper redovisning
- EURAXESS internt
- Anställningspaket och liknande som erbjuds vid rekrytering/anställning
- Karriärstöd med bl a kartläggning på olika lärosäten
Nuläge hos lärosätena
- Hur ser stödfunktionerna ut för rekrytering och mottagande av internationell personal/forskare? Diskussion i grupp.
Gemensam middag
Torsdag 28 mars
Information från Migrationsverket (doktorandtillstånd)
Arbetsgrupp redovisning
- Migrationsfrågor
10:45-11:45 Aktuell information från EURAXESS
- HR Award
- Stöd till forskare med flyktingbakgrund: SAR, S4R, BRiDGE II
Nya arbetsgrupper och summering från gårdagens gruppdiskussion
Avslutning och nästa möte
Svenska Bankföreningen
Representanter från det svenska EURAXESS-nätverket deltog i ett möte med Svenska Bankföreningen i Stockholm. Anledningen till mötet var att många internationella forskare har svårt att öppna ett bankkonto i Sverige.
Arbetsgivarverket
Arbetsgivarverket är arbetsgivarorganisation för statliga arbetsgivare och en förvaltningsmyndighet. Under mötet diskuterade representanter från det svenska EURAXESS-nätverket hinder och möjliga lösningar för att förbättra internationella forskares rörlighet.
Onsdag 20 november
Introduktion och presentationsrunda
Linköpings universitet
- Internationaliseringsdirektör Maria Engelmark hälsar välkommen
- Therese Lindkvist och Priya Eklund berättar om mottagande av internationella forskare/personal
Aktuell information från EURAXESS
Rapport från studiebesök
- Welcome Center at TU Dresden
Rapport från EURAXESS konferens i Prag
Studiebesök hos LiU Robot-team (Robotarna som dansat i Talang och spelat i robotfotbolls-VM)
Gemensam middag
Torsdag 21 november
Besök från Migrationsverket
- Student och forskardirektivet – vad händer nu?
Arbetsgrupper redovisning
- Migrationsfrågor
- Anställningspaket
- Karriärservice
- Onboarding och pre-onboarding
- Rapport från nybildad extern grupp för rekrytering
Nya arbetsgrupper
Aktuella ämnen att diskutera
Avslutning och nästa möte
Genomförda aktiviteter 2018
Program
Måndag 19 mars
12:00-13:00 Lunch
13:00-14:30 Introduktion
Nytt projekt: EURAXESS nätverksprojekt
EURAXESS aktuell information
14:30-15:00 Kaffe
15:00-16:15 Presentationer/rapporter från studieresor
- ETH Zürich och University of Zürich, okt 2017
Samarbete mellan Grants Office och Personalenheten/International Staff Support
Karin Lundström och Agneta Hånell Plamboeck, Umeå universitet
- Cambridge University, nov 2017
Processer kring mottagandet av internationella forskare och Brexit
Jessica Gidby och Anna Maria Uhlin, Linköpings universitet
Promenad till International Citizen Hub
16:30-17:30 Studiebesök hos ICH, www.internationalcitizenhub.com/
19:00 Middag
Tisdag 20 mars
09:00-09.30 Nordiska konferensen i Lund 2-3 okt – planering och engagemang
09:30-10:30 Aktuella frågor för nätverket
- Frågor kopplade till upphandlad relocationservice
- Migrationsfrågor
- Hur får vi in all information vi behöver om den internationella personalen?
10:30-11:00 Kaffe
11:00-12:00 Arbetsgrupper – bildande av nya arbetsgrupper
12:00-12:30 Övriga frågor
Nästa möte
12:30-13:30 Lunch
14:00-16:00 Projektgruppsmöte
För lärosäten som skrivit under DoC: GU, Kau, KI, KTH, LiU, Lnu, LTU, LU, SU, UmU, UU, ORU
Program
10.00-10.15 Välkommen
Britta Fängström, Vinnova
Introduktion till dagen.
10.15-11.00 SUHFs expertgrupp för internationaliseringsfrågor
Eva Åkesson, rektor för Uppsala universitet och ordförande i Expertgruppen
Aktuell information om och från expertgruppen.
11.00-12.30 Internationaliseringsutredningen
Agneta Bladh, Albin Gaunt, Maria Wilenius från Utredningen om ökad internationalisering av universitet och högskolor, Utbildningsdepartementet
Presentation av utredningen och diskussion om aktuella frågor för oss som arbetar med internationella forskare och mobilitet.
12.30-13.30 Lunch
13.30-14.45 Finansieringsregler inom MSCA
Erik Litborn, Vinnova
Genomgång och förklaring av vilka regler som gäller för projekt finansierade inom Marie-Skłodowska Curie Actions.
Passet kommer att avslutas med diskussion och möjlighet att ställa frågor.
14.45-15.15 Kaffe
15.15-16.00 Diskussion och avslutning
Program
10:00-10:15 Välkommen
Britta Fängström, Vinnova
10:15-11:45 Karriärstöd i Sverige
Anethe Mansén, Karolinska Institutet
Åsa Thormählen, Lunds universitet
Karin Lundström och Matts Björklund, Umeå universitet
Tre svenska lärosäten presenterar hur de arbetar med karriärstöd för forskare. Dessa finns även i listan för EURAXESS Career Development Centres.
11:45-12:15 Rapport från Career Development Centres – CDC Pilot Program
Anethe Mansén, Karolinska Institutet
Presentation av den europeiska pilotstudien inom EURAXESS våren 2018 där KI deltog.
12:15-13:15 Lunch
13:15-15:15 Workshop REFLEX
Kathrine Vangen, International Senior Adviser, NTNU Trondheim
REFLEX (Researcher Career Development Scheme Application) är en onlineapplikation som utvecklats inom EURAXESS för att hjälpa forskningsinstitutioner att utveckla karriärstöd för forskare.
15:15-15:30 Kaffe
15:30-16:00 Nya verktyg på EURAXESS webbportal
Birgitta Karlén & Karin Hellqvist, Göteborgs universitet
Presentation av verktyg som EURAXESS tagit fram för karriärstöd.
Lunds universitet är värd för konferensen 2018.
Konferensen är ett samarrangemang mellan de nordiska länderna och har tidigare ägt rum på följande platser:
Köpenhamn, nov 2012
Oslo, april 2014
Färöarna, maj 2015
Tammerfors, oktober 2016
Tisdag 27 november
10:00-12:00 Projektgruppsmöte
För lärosäten som skrivit under DoC: GU, Kau, KI, KTH, LiU, Lnu, LTU, LU, SU, UmU, UU, ORU
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:40 Välkommen och presentation av Karlstads universitet
Rektor Johan Sterte
13:40-15:00 Aktuell information från EURAXESS
15:00-15:30 Kaffe
15:30-16:30 Rapport från nordiska konferensen i Lund, 2-3 okt 2018
16:30-17:30 Studiebesök hos RIMS (Risk- och Miljöstudier) Risklab med Floodville-spel och ”Robotar som hjälpmedel för friska och sköra äldre människor”
19:00 Middag
Onsdag 28 november
09:00-10:15 Kammarkollegiet informerar om försäkringar
10:15-10:30 Arbetsgrupper – redovisning
10:30-11:00 Kaffe
11:00-12:30 Arbetsgrupper – redovisning fortsätter
Aktuella frågor för nätverket
12:30-12:45 Avslutning och nästa möte
13:00-14:00 Lunch
Kontakta oss om du har frågor om nätverket eller om du undrar över något här på EURAXESS-portalen.
- Welcome Services vid Göteborgs universitet (koordinator av det svenska nätverket)